Nyckeltal — Höör i jämförelse
Höörs förskola kostar minst i hela Skåne — oavsett hur man räknar. Det är det tydligaste som syns när Höörs siffror ställs mot andra kommuners. Den här sidan visar var Höör lägger mer än jämförbara kommuner, var kommunen lägger mindre — och jämfört med vilka.
Det här är utfall, inte politik. Siffrorna visar vad verksamheten kostade och gav, inte vad något parti vill. De kommer ur Kolada, den nationella statistikdatabasen — inte ur kommunens eller något partis material — och Höör räknas på exakt samma sätt som alla andra kommuner.
Läsanvisning: plats 1 = lägst värde i Skåne. Lågt är inte automatiskt bra eller dåligt. Snitt och placeringar är uträknade här ur Koladas råvärden och bär det streckade märket; varje enskild kommunsiffra är hämtad som den är och länkar till API-anropet.
Vad jämförs Höör med — och vad är en referenskostnad?
Skånes 33 kommuner är den geografiska referensen. Den är lätt att kontrollera och innehåller allt från Malmö till Perstorp — vilket också är dess svaghet: en kommun med 21,75 i skattesats och några tusen invånare jämförs med en storstad.
Grannkommunerna — Hörby, Eslöv, Sjöbo, Svalöv — är den referens en Höörsbo faktiskt använder. Den är inte metodiskt matchad på någonting alls. Den står med ändå, därför att det är den jämförelse som görs i verkligheten och den bör då göras med rätt siffror.
Koladas "Liknande kommuner" är den metodiskt starkaste. RKA matchar varje kommun mot sju andra utifrån struktur — befolkningsstorlek, andel barn eller äldre, skattekraft, geografi — och gör det per verksamhet. Därför är Höörs förskolegrupp inte samma kommuner som Höörs äldreomsorgsgrupp. Höör ingår inte i sina egna grupper, så ett gruppsnitt är ett snitt av sju andra kommuner. Av de 42 kommuner som ingår i Höörs 8 grupper ligger bara 9 i Skåne — den strukturella likheten följer inte länsgränsen.
De tre svarar inte alltid lika. När de gör det är slutsatsen starkare än när bara en av dem gör det, och sidan visar därför alla tre i stället för att välja den som ger tydligast utslag.
Referenskostnaden är inte en rekommendation. Den säger inte vad en kommunborde lägga. Den är vad verksamheten faktiskt kostar i riket i genomsnitt, omräknat till den enskilda kommunens struktur — åldersfördelning, tätortsgrad, socioekonomi, geografi. Måttet visar var Höör ligger i förhållande till hur andra kommuner gör — inte i förhållande till vad som vore rätt. Det betyder också att invändningen "men vi har ju en annan befolkning" redan är besvarad: att en kommun har många äldre höjer dess referenskostnad för äldreomsorgen, att den har få små barn sänker den för förskolan. En avvikelse är det som återstår efter att strukturen räknats bort. Det gäller åt båda hållen: att Höör har få barn kan inte förklara ett minus, för det är redan inräknat. Ett minus betyder att Höör lägger mindre än vad andra i snitt lägger på en befolkning som Höörs. Om det är effektivitet eller besparing säger måttet inte — därför står kvalitetsmåtten bredvid. Mer iordlistan.
Förskolan
Förskolan är det tydligaste utslaget i hela materialet, och det enda där två mått byggda på helt olika sätt pekar ut Höör som lägst i Skåne. Därför får den ett eget avsnitt.
Mått 1: avvikelse från den egna referenskostnaden
Hur mycket över eller under sin egen referenskostnad varje kommun ligger (vad det betyder står i vecket ovan). Sorterad från lägst till högst.
- Höör−19,2
- Klippan−15,5
- Landskrona−15,0
- Örkelljunga−12,2
- Vellinge−9,8
- Staffanstorp−9,5
- Helsingborg−8,6
- Kävlinge−7,6
- Lomma−6,7
- Höganäs−6,4
- Burlöv−5,7
- Svalöv−4,8
- Skurup−3,9
- Bjuv−3,4
- Eslöv−2,8
- Malmö−2,3
- Simrishamn−1,7
- Sjöbo−1,5
- Svedala−0,9
- Trelleborg−0,6
- Bromölla0,9
- Hässleholm2,2
- Tomelilla2,6
- Åstorp3,5
- Ystad4,7
- Ängelholm6,2
- Hörby7,1
- Lund8,7
- Båstad9,0
- Kristianstad9,5
- Östra Göinge11,1
- Osby15,2
- Perstorp21,4
- Snitt Skåne (33 kommuner)−1,1
2024 låg Höör på −19,2 procent, plats 1 av 33, mot ett Skånesnitt på −1,1 procent. Det motsvarar 28,6 miljoner kronor under referenskostnaden. Näst lägst i Skåne ligger Klippan på −15,5 procent. I den preliminära siffran för 2025 är Höörs placering 1 av 33, på −21,8 procent — ett värde som fastställs 2026-09-30, alltså efter valdagen.
Mått 2: kronor per barn, utan modell emellan
Måttet ovan är relativt: det mäter mot en referenskostnad som räknats fram för just Höör. En kommun med få små barn kan ha låg referenskostnad och ändå hamna på plus. Nyckeltalet nedan har ingen modell emellan — det är kostnaden delad med antalet inskrivna barn.
Sorterad från lägst till högst. Skalan börjar på noll — en avkortad skala skulle överdriva skillnaderna mellan kommunerna.
- Höör162 873
- Staffanstorp172 388
- Svalöv172 780
- Landskrona173 431
- Kävlinge173 933
- Eslöv174 005
- Örkelljunga174 416
- Höganäs174 538
- Vellinge174 634
- Tomelilla176 534
- Svedala177 321
- Skurup179 378
- Sjöbo179 575
- Simrishamn180 271
- Helsingborg182 803
- Trelleborg183 717
- Lomma184 849
- Åstorp188 111
- Burlöv188 320
- Hässleholm189 477
- Klippan189 967
- Malmö193 065
- Östra Göinge193 566
- Bjuv193 850
- Ängelholm193 923
- Ystad194 947
- Kristianstad199 555
- Hörby203 246
- Lund203 478
- Bromölla205 977
- Perstorp210 779
- Osby218 026
- Båstad–
- Snitt Skåne (32 kommuner)186 367
Höör lade 162 873 kronor per inskrivet barn 2024 — plats 1 av 32. Skånesnittet var 186 367 kronor, alltså 23 494 kronor under snittet per barn, eller 12,6 procent. Närmast Höör ligger Staffanstorp på 172 388 kronor.
Det är därför fyndet är robust. De två måtten är konstruerade på olika sätt — ett relativt mot en strukturberäknad referenskostnad, ett i råa kronor per barn utan någon modell emellan — och båda placerar Höör lägst av Skånes kommuner. En enskild låg siffra kan vara en artefakt i utjämningsmodellen. Två oberoende mått som pekar åt samma håll är det inte.
Utvecklingen över tid
Avvikelsen är inte ett enskilt år. Kostnaden per barn stiger i Höör — men långsammare än i resten av Skåne, år efter år, vilket är vad den växande avvikelsen mäter.
Siffrorna bakom linjerna
| År | Höör |
|---|---|
| 2018 | −8,1 |
| 2019 | −15,2 |
| 2020 | −9,8 |
| 2021 | −13,1 |
| 2022 | −16,9 |
| 2023 | −17,5 |
| 2024 | −19,2 |
| 2025* | −21,8 |
Alla fyra måtten, år för år
| År | Avvikelse % | Mnkr | Kr/inskrivet barn | Barn per årsarbetare |
|---|---|---|---|---|
| 2018 | −8,1 | −9,0 | 143 581 | 5,54 |
| 2019 | −15,2 | −17,8 | 140 148 | 5,53 |
| 2020 | −9,8 | −11,3 | 144 589 | 6,07 |
| 2021 | −13,1 | −15,7 | 143 823 | 5,70 |
| 2022 | −16,9 | −22,4 | 151 312 | 5,58 |
| 2023 | −17,5 | −24,6 | 156 205 | 5,53 |
| 2024 | −19,2 | −28,6 | 162 873 | 5,56 |
| 2025* | −21,8 | −33,6 | 166 205 | 5,56 |
* Preliminärt värde. Gäller avvikelsen, miljonbeloppet och kostnaden per barn — barn per årsarbetare är fastställt för samtliga år. Beräkningssättet för nettokostnadsavvikelse lades om 2019, så år före och efter är inte helt jämförbara.
Mellan 2018 och 2024 gick avvikelsen från −8,1 till −19,2 procent, och från 9,0 till 28,6 miljoner kronor under referenskostnaden. Den jämförelsen spänner över metodbytet och ska läsas med noten ovan i minnet. Inom en och samma metod är mönstret entydigt: sedan 2020 har avvikelsen vuxit varje år utan avbrott, 5 år i rad om det preliminära sista året räknas med.
Vad statistiken inte svarar på
En invändning som ligger nära till hands är att barngrupperna är större i Höör. Den håller inte som huvudförklaring. Barn per årsarbetare 2024 var 5,56 i Höör mot 5,39 i Skånesnitt — plats 24 av 33 — något över medel men långt ifrån extremt. Några procents högre barnantal per anställd förklarar inte 12,6 procent lägre kostnad per barn.
Sorterad från lägst till högst. Färre barn per årsarbetare betyder högre personaltäthet.
- Malmö4,78
- Bromölla4,78
- Simrishamn4,86
- Perstorp4,95
- Lund4,97
- Ängelholm5,04
- Båstad5,09
- Kristianstad5,10
- Åstorp5,13
- Bjuv5,14
- Hörby5,22
- Örkelljunga5,24
- Burlöv5,25
- Hässleholm5,27
- Svalöv5,35
- Vellinge5,35
- Helsingborg5,38
- Ystad5,41
- Östra Göinge5,42
- Staffanstorp5,43
- Klippan5,44
- Landskrona5,52
- Svedala5,55
- Höör5,56
- Sjöbo5,59
- Kävlinge5,60
- Eslöv5,62
- Trelleborg5,64
- Osby5,76
- Lomma5,83
- Skurup5,88
- Höganäs6,09
- Tomelilla6,56
- Snitt Skåne (33 kommuner)5,39
Vad vore då en bra nivå? Något officiellt mål för barn per anställd finns inte. Skolverkets riktmärken gäller gruppens storlek — 6–12 barn för de yngsta, 9–15 för 4–5-åringar — och i riket går det 5,1 barn per heltidstjänst. Facken Sveriges Lärare och Kommunal kräver högst 3 barn per heltidsanställd hos de yngsta och högst 5 hos de äldre. Måttet i diagrammet blandar alla åldrar och kan därför inte jämföras rakt av med de åldersdelade kraven.
Var resten av skillnaden ligger säger den här statistiken inte. Personalens utbildningsnivå, lokalkostnader, enheternas storlek och andelen fristående förskolor är alla tänkbara delförklaringar, och sajten gissar inte mellan dem.
Siffran avgör inte tolkningen. Att Höör lägger minst per barn i Skåne kan läsas som en effektiv förskola, som en underfinansierad förskola, eller som en strukturfaktor utjämningsmodellen missar. Statistiken skiljer inte mellan de tre. Det är en politisk fråga, och den ska ställas till partierna — inte besvaras av den här sidan. Vad partierna faktiskt har sagt och röstat om finns under Partierna och Ärendena.
Vägvalet: förskolan
- Läget
- Höörs förskola kostade 162 873 kronor per inskrivet barn 2024 — lägst i Skåne på båda måtten ovan.
- Pengarna
- Avståndet till referenskostnaden 2024: 28,6 miljoner kronor under.
- Alternativen
- Flera oppositionspartier har föreslagit högre ramar för barn- och utbildningsnämnden i sina egna budgetar — störst var Vänsterpartiet med 11,5 miljoner kronor mer än styret ville lägga inför 2026. Styret valde i stället sänkt skatt, som kostar kommunen i storleksordningen 39 miljoner kronor om året — räkningen står på budgetsidan.
- Handlingen
- I alla tre budgetvoteringarna vann styrets budget med 26 röster mot 13 — SD:s grupp röstade med styret. Se Styret vs oppositionen.
- Opinionen
- Skånska Dagbladet lät Novus fråga 1 029 Höörsbor: "Om din kommun måste spara, var tycker du man i första hand bör minska kostnaderna?" — högst 3 val av 17 områden. 1 procent av de svarande valde barnomsorgen. Skolan och äldrevården fick lika få kryss. Skånska Dagbladet, juli 2026 (betalvägg).
Frågan till dig: vad väger tyngst — lägre skatt, eller mer resurser per förskolebarn?
Äldreomsorgen kostar mer — går det snabbare att få plats?
Nej. Höör lägger mer än sin referenskostnad på äldreomsorgen, men väntetiden till särskilt boende är längre än i Skåne.
Äldreomsorgen är den verksamhet där Höör ligger tydligast över sin referenskostnad: 13,4 procent 2024, eller 30,2 miljoner kronor över referenskostnaden. Skånesnittet var −1,0 procent, och Höör låg på plats 29 av 33 räknat från lägst. Åldersstrukturen är redan borträknad — det är vad referenskostnaden gör — så plusset betyder att Höör lägger mer än andra kommuner lägger på en befolkning som Höörs.
Vad får den som söker plats?
Ett kostnadsmått säger inget om vad kommuninvånaren får. Väntetiden gör det: så många dagar tog det i snitt från ansökan till det första erbjudna inflyttningsdatumet, för dem som beviljats plats.
Sorterad från kortast till längst väntetid. Kommuner som inte rapporterat värdet för året saknas i listan.
- Ystad26
- Hässleholm29
- Helsingborg31
- Bromölla35
- Sjöbo37
- Lund40
- Höganäs40
- Perstorp41
- Lomma45
- Trelleborg46
- Kävlinge49
- Staffanstorp54
- Tomelilla54
- Burlöv55
- Skurup57
- Svedala62
- Klippan63
- Åstorp67
- Landskrona71
- Hörby77
- Höör89
- Båstad90
- Ängelholm90
- Svalöv114
- Snitt Skåne (24 kommuner)57
Höör låg på 89 dagar 2024, mot ett Skånesnitt på 57 dagar — plats 21 av 24 räknat från kortast väntetid. Bland grannkommunerna samma år: Sjöbo 37, Hörby 77, Svalöv 114 dagar. För 2025 är Höörs värde 78 dagar, plats 15 av 22, mot ett snitt på 65 dagar.
Väntetiden mäts på ett annat sätt än talen ovan. Den bygger på kommunernas egen inrapportering och avser ansökningar som avslutades under första halvåret. Flera kommuner saknas varje år, och därför är antalet kommuner i "plats av" lägre här. Kolada avråder själv från att jämföra medelvärdena innan årets insamling är klar. Ett år med få platser kan svänga på enstaka ärenden.
Frågan till dig: räcker det att äldreomsorgen kostar mer än i jämförbara kommuner, om kön till särskilt boende ändå är längre?
Höör i Skåne — totalt och per verksamhet
Hur mycket över eller under sin referenskostnad ligger Höör, allt sammanvägt? Noll betyder att kommunen lägger precis vad strukturen motiverar.
Alla verksamheter utom LSS, sammanvägt. Sorterad från lägst till högst — minus betyder att kommunen lägger mindre än referenskostnaden, plus att den lägger mer.
- Höganäs−11,4
- Vellinge−11,3
- Helsingborg−10,7
- Kävlinge−8,8
- Landskrona−8,1
- Lomma−6,6
- Klippan−5,9
- Burlöv−5,0
- Svedala−5,0
- Tomelilla−4,5
- Örkelljunga−4,1
- Ystad−3,6
- Simrishamn−3,3
- Staffanstorp−3,1
- Höör−2,6
- Åstorp−2,2
- Ängelholm−2,2
- Trelleborg−1,1
- Perstorp−0,6
- Eslöv−0,5
- Båstad2,0
- Skurup2,2
- Malmö2,6
- Bjuv3,5
- Hörby4,2
- Kristianstad4,4
- Sjöbo4,7
- Bromölla5,1
- Svalöv5,2
- Östra Göinge5,5
- Hässleholm6,9
- Osby9,6
- Lund9,7
- Snitt Skåne (33 kommuner)−1,1
Totalen är den minst intressanta siffran på sidan
Höörs −2,6 procent är plats 15 av 33 — mitt i högen. Skånesnittet är −1,1 procent, och 20 av 33 skånska kommuner ligger under noll. På totalen är Höör en helt vanlig skånsk kommun.
Det beror på att totalen är ett netto. Verksamheterna som ingår summerar till 22,2 miljoner kronor under referenskostnaden — men den summan innehåller äldreomsorg på 30,2 miljoner över och förskola på 28,6 miljoner under. De två tar nästan ut varandra. Ett litet netto betyder alltså inte att kommunen ligger nära referenskostnaden överallt — det kan lika gärna betyda att den ligger långt ifrån den åt båda hållen samtidigt. Tabellen nedan är därför den som säger något, inte stapeln ovanför.
Alla verksamheter, 2024
Samma mått för de sju verksamheter som nämndramarna i budgeten avser, i procent och i miljoner kronor. LSS ingår inte i totalen ovan och kan inte summeras ihop med de övriga.
| Verksamhet | Höör % | Höör mnkr | Snitt Skåne | Plats i Skåne |
|---|---|---|---|---|
| Individ- och familjeomsorg | −20,8 | −14,5 | −3,0 | 6 av 33 |
| Förskola | −19,2 | −28,6 | −1,1 | 1 av 33 |
| Grundskola | −4,1 | −11,6 | −1,1 | 12 av 33 |
| LSS (ej i totalen) | −3,0 | −3,1 | −2,3 | 14 av 33 |
| Gymnasieskola | 0,6 | 0,5 | 3,8 | 12 av 33 |
| Fritidshem | 4,5 | 1,7 | −1,6 | 18 av 33 |
| Äldreomsorg | 13,4 | 30,2 | −1,0 | 29 av 33 |
Samma verksamheter mot grannkommunerna och "Liknande kommuner"
| Verksamhet | Höör % | Snitt grannar | Snitt liknande |
|---|---|---|---|
| Individ- och familjeomsorg | −20,8 | 11,8 | 3,5 |
| Förskola | −19,2 | −0,5 | 6,9 |
| Grundskola | −4,1 | −0,1 | −0,5 |
| LSS | −3,0 | −3,3 | −0,8 |
| Gymnasieskola | 0,6 | 2,2 | 5,8 |
| Fritidshem | 4,5 | 17,4 | −2,5 |
| Äldreomsorg | 13,4 | 6,7 | 7,1 |
Vilka kommuner som ingår i referenserna står i avsnitten om grannkommunerna och liknande kommuner nedan.
Höör mot grannkommunerna
Hörby, Eslöv, Sjöbo, Svalöv och Höör. Ingen av dem är strukturellt matchad mot Höör — Eslöv är betydligt större, Hörby betydligt mindre — men det är de kommuner en Höörsbo har egen erfarenhet av.
- Höör−19,2
- Svalöv−4,8
- Eslöv−2,8
- Sjöbo−1,5
- Hörby7,1
- Snitt grannar (utan Höör)−4,2
| Verksamhet | Höör | Hörby | Eslöv | Sjöbo | Svalöv |
|---|---|---|---|---|---|
| Individ- och familjeomsorg | −20,8 | 18,3 | 2,8 | 17,9 | 8,2 |
| Förskola | −19,2 | 7,1 | −2,8 | −1,5 | −4,8 |
| Grundskola | −4,1 | −0,4 | −6,7 | 2,7 | 4,1 |
| LSS | −3,0 | −4,7 | −10,2 | 5,5 | −3,6 |
| Gymnasieskola | 0,6 | −0,4 | 3,6 | 11,2 | −5,4 |
| Fritidshem | 4,5 | 20,7 | 29,8 | 38,4 | −19,2 |
| Äldreomsorg | 13,4 | 3,0 | 0,8 | −0,3 | 23,3 |
Höör mot liknande kommuner
Koladas officiella "Liknande kommuner"-grupper. Varje grupp består av sju kommuner som RKA matchat strukturellt mot Höör för just den verksamheten, och Höör ingår inte själv. Grupperna har olika medlemmar därför att det som gör en kommun jämförbar i förskolan — andelen små barn, tätortsgrad — inte är detsamma som det som gör den jämförbar i äldreomsorgen.
Liknande kommuner förskola, Höör, 2024
- Höör−19,2
- Svalöv−4,8
- Bjuv−3,4
- Krokom3,8
- Alvesta4,8
- Vårgårda8,1
- Hallsberg14,3
- Åre25,4
- Snitt gruppen (utan Höör)3,6
Grupperna och deras medlemmar, som de såg ut när datan hämtades (2026-08-16). RKA gör om matchningen med jämna mellanrum, och gruppens namn innehåller därför det år den gäller.
| Grupp | Kommuner |
|---|---|
| övergripande | Söderköping, Vaggeryd, Vimmerby, Simrishamn, Lilla Edet, Skara, Arboga |
| förskola | Alvesta, Svalöv, Bjuv, Vårgårda, Hallsberg, Krokom, Åre |
| fritidshem | Söderköping, Älmhult, Mörbylånga, Svalöv, Burlöv, Kil, Kumla |
| grundskola | Gnesta, Söderköping, Östra Göinge, Lilla Edet, Kil, Gagnef, Lycksele |
| gymnasieskola | Sävsjö, Hultsfred, Svalöv, Svedala, Tomelilla, Sunne, Timrå |
| äldreomsorg | Älmhult, Skurup, Stenungsund, Vårgårda, Hammarö, Lekeberg, Kumla |
| individ- och familjeomsorg | Salem, Östhammar, Vimmerby, Svalöv, Tranemo, Gällivare, Kiruna |
| LSS | Salem, Oxelösund, Svalöv, Sjöbo, Svenljunga, Götene, Timrå |
Höörs placering i sin egen grupp
Åtta kommuner per rad: Höör plus gruppens sju.
| Verksamhet | Höör | Snitt gruppen | Plats av 8 |
|---|---|---|---|
| Individ- och familjeomsorg | −20,8 | 3,5 | 2 av 8 |
| Förskola | −19,2 | 6,9 | 1 av 8 |
| Grundskola | −4,1 | −0,5 | 2 av 8 |
| LSS | −3,0 | −0,8 | 4 av 8 |
| Gymnasieskola | 0,6 | 5,8 | 3 av 8 |
| Fritidshem | 4,5 | −2,5 | 7 av 8 |
| Äldreomsorg | 13,4 | 7,1 | 6 av 8 |
Förskolan är det enda måttet där alla tre referenserna pekar åt samma håll: Höör ligger under Skånesnittet, under grannkommunernas snitt och under snittet för de sju kommuner RKA bedömt som strukturellt mest lika Höör i just förskolan. Vad det beror på framgår inte av statistiken, och sidan gissar inte.
Övriga nyckeltal
Kostnader, resultat och ekonomiska mått, jämförda med Skånes kommuner. Varje rad visas för det senaste år som har ett värde för Höör — nyckeltalen publiceras i olika takt, och att tvinga in dem i samma år skulle tömma tabellen på rader.
| Nyckeltal | Enhet | År | Höör | Snitt Skåne | Plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Kommunal skattesats | % | 2025 | 21,75 | 20,52 | 31 av 33 |
| Soliditet | % | 2025* | 39,2 | 42,7 | 15 av 33 |
| Resultat som andel av skatt och generella bidrag | % | 2025* | 7,8 | 4,6 | 30 av 33 |
| Meritvärde årskurs 9 | poäng | 2025 | 229,0 | 224,2 | 22 av 33 |
| Behöriga till yrkesprogram | % | 2025 | 87,3 | 83,4 | 26 av 33 |
| Kostnad grundskola | kr/elev | 2025* | 125 749 | 137 159 | 4 av 29 |
| Elever per lärare, grundskola | elever | 2025 | 11,9 | 11,6 | 18 av 32 |
| Kostnad förskola | kr/inskrivet barn | 2025* | 166 205 | 189 898 | 1 av 33 |
| Barn per årsarbetare, förskola | barn | 2025 | 5,6 | 5,3 | 26 av 33 |
| Väntetid till särskilt boende | dagar | 2025 | 78 | 65 | 15 av 22 |
* Preliminärt värde, ännu inte fastställt av Kolada. Nyckeltalens titlar länkar till API-anropet som hämtade raden. Att antalet kommuner i "Plats av" är färre än 33 betyder att nyckeltalet saknas för någon kommun det året, inte att den är utelämnad här.
Var siffrorna kommer ifrån
Alla värden är hämtade ur Koladas öppna API 2026-08-16 och ligger sparade som en fil i sajtens kod. Sidan anropar alltså inte Kolada när du besöker den — du ser exakt de siffror som fanns vid hämtningen, och sidan fungerar även om Kolada ligger nere. Metoden, hela nyckeltalslistan och licensvillkoren står under Om urvalet. Begrepp som nettokostnadsavvikelse och referenskostnad förklaras i ordlistan.
Kolada reviderar publicerade värden utan att avisera det. Hämtningsskriptet skriver ut en diff mot föregående körning, så att en ändrad siffra syns i stället för att tyst rätta sig själv.
Fakta om styrets beslut och partiernas löften